Hurikán Ian se řítí směrem k Floridě

0
6


Národní centrum pro hurikány (NHC) v pondělí brzy ráno povýšilo tropickou bouři Ian na stav hurikánu, protože úřady a obyvatelé Floridy pozorně sledovali bouři, která se valí na sever přes Karibik.

“Dnes se očekává další rychlé posílení,” varovalo NHC v 5 hodin ráno východního upozornění. Očekává se, že se bouře stane velkým hurikánem, jakmile se v polovině týdne přiblíží k západnímu pobřeží Floridy.

Guvernér Ron DeSantis vyhlásil o víkendu stav nouze pro celou Floridu a rozšířil původní nařízení, které se týkalo dvou desítek okresů. Vyzval obyvatele, aby se připravili na bouři, která by mohla zmítat velké části státu silnými dešti, silným větrem a stoupajícím mořem.

Prognostici si stále nebyli jisti, kde přesně by Ian mohl dopadnout na pevninu, přičemž současné modely to vykreslují směrem k západnímu pobřeží Floridy nebo pásovým oblastem, ale meteorolog CBS News David Parkinson brzy v pondělí řekl, že vzhledem k předpovědním modelům „určité množství ničení bouřkovými vlnami“ v a kolem Tampy Bay se zdálo, že je v tomto bodě téměř zapečené, když se bouře později v týdnu přiblíží.

noaa-nhc-hurricane-ian-sept26-5a.jpg
Infračervený snímek poskytnutý Národním střediskem pro hurikány a Národním úřadem pro oceán a atmosféru ukazuje hurikán Ian na dně, jak nabírá na síle, když míří na sever směrem na západní Kubu v 5 hodin ráno východního času, 26. září 2022, s trvalým větrem o rychlosti 75 mil v hodina.

NOAA/Národní centrum pro hurikány


“Budeme pokračovat v monitorování stopy této bouře, ale je opravdu důležité zdůraznit míru nejistoty, která stále existuje,” řekl DeSantis na nedělní tiskové konferenci a varoval, že “i když nemáte nutně pravdu v okem cesty bouře, dojde k poměrně širokým dopadům v celém státě.

Korespondent CBS News Omar Villafranca řekl, že obyvatelé podél pobřeží Tampa Bay se připravují na nejhorší. O víkendu se dobře pracovalo na balení pytlů s pískem, protože nervózní očekávání vedlo k dlouhým frontám na benzín a přeplněným obchodům s potravinami, přičemž některé police byly rychle vyklízeny od základních potřeb.

“Snažila jsem se získat vodu, ale už to nejde,” řekla jedna žena v Clearwater. “V tuto chvíli moc ne.”

US-POČASÍ-BOUŘKA-IAN
Nakupující se připojují k řadě táhnoucí se za parkovištěm před maloobchodním skladem, zatímco lidé spěchají, aby se připravili na tropickou bouři Ian v Kissimmee na Floridě, 25. září 2022, den předtím, než Ian zesílil v hurikán.

GREGG NEWTON/AFP/Getty


Prezident Biden také vyhlásil stav nouze a pověřil ministerstvo pro vnitřní bezpečnost a Federální agenturu pro mimořádné události (FEMA) koordinovat pomoc při katastrofách a poskytovat pomoc při ochraně životů a majetku. Prezident kvůli bouři odložil plánovanou cestu na Floridu na 27. září.

The Informovalo o tom Národní centrum pro hurikány (NHC). Očekávalo se, že Ian bude pokračovat v posilování po celý den v pondělí, až se později během dne stane hurikánem a pak velkým hurikánem, než se ve středu přiblíží k západnímu pobřeží Floridy. Bouře se nacházela asi 90 mil jihozápadně od Grand Cayman od 5:00 východního pondělí ráno a pohybovala se severozápadně rychlostí 14 mil/h s maximálním trvalým větrem o rychlosti 75 mil/h.

Před očekávaným dopadem na Floridu se předpovídalo, že Ian projde západně od Kajmanských ostrovů v pondělí časně a poté v pondělí v noci a brzy v úterý v blízkosti západní Kuby, uvedlo NHC. Poté to přinese možnost bleskových záplav na poloostrov Florida a Florida Keys, dodala agentura.

John Cangialosi, vedoucí specialista na hurikány z centra v Miami, v nedělním rozhovoru řekl, že není jasné, kde přesně Ian zasáhne nejhůře. Floriďané by podle něj měli začít s přípravami, včetně shromažďování zásob pro případné výpadky elektřiny.

“Je těžké říct, zůstaňte naladěni, ale právě teď je to správná zpráva,” řekl Cangialosi. “Ale pro ty na Floridě je ještě čas se připravit. Neříkám vám, abyste si ještě stáhli okenice nebo udělali něco podobného, ​​ale stále je čas sehnat zásoby.”


Hrozba hurikánu zdržuje další start Artemis

00:12

V Pinellas Park, poblíž Tampy, lidé čekali ve frontě v Home Depot, když bylo otevřeno v 6 hodin ráno, Tampa Bay Times hlášeno. Manažerka Wendy Macriniová uvedla, že obchod do časného odpoledne prodal 600 beden vody a došly generátory.

Lidé také kupovali překližku, kterou si dávali na okna: „Je lepší ji mít a nepotřebovat, než ji potřebovat a nemít,“ řekl Times Matt Beaver z Pinellas Park.

Bouře představuje riziko „nebezpečné bouřkové vlny, silných srážek, bleskových záplav, silného větru, nebezpečných moří a izolované tornádové aktivity pro floridský poloostrov a části floridského Big Bend, severní Floridu a severovýchodní Floridu,“ uvedl DeSantis ve svém vedení. objednat v sobotu.

Vyzval všechny Floriďany, aby se „připravili“.

Na Jamajce a Kajmanských ostrovech může podle předpovědi NHC spadnout 3 až 6 palců srážek. Kuba viděla 6 až 10 palců, zatímco široká oblast od Florida Keys až po centrální části státu mohla přijmout 2 až 4 palce.

.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here